ششمین نشست‌ ماهانه‌ نجوم‌ اهواز

ششمین “نشست ماهانه نجوم اهواز” با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری اهواز،مدیریت امور فرهنگی و هنری، طبق روال گذشته در آخرین چهارشنبه هر ماه ،در روز چهارشنبه 29 آذر ماه 1391 در سالن همایش های شورای شهر اهواز واقع در امانیه-بلوار سپاه-روبروی انبار توشه راه آهن، از ساعت 17 الی20 برگزار گردید.

برنامه راس ساعت 17 با پخش آیاتی از قرآن مجید و سرود ملی آغاز شد.

پس از آن مجری برنامه آقای سعید عچرش برنامه را به گرمی آغاز کردند و از خانم زهرا کلاه کج دعوت کردند تا با بخش اخبار نجومی، برنامه را ادامه دهند، خانم کلاه کج، در این بخش که از ساعت 17:10 تا 17:25 ادامه داشت، به بیان اخبار و رویداد های مهم ستاره شناسی در آذر ماه پرداختند

 1

پس از آن بخش، خانم فاطمه خوشنود به مدت 15 دقیقه به بررسی پدیده های آسمانی قابل مشاهده دردی ماه از جمله مقارنه ها، فاز های ماه،اجرام عمقی و صورت های فلکی آن ماه پرداختند.همچنین بدلیل احتمال  برگزاری رصد در پایان برنامه توضیحاتی درباره اجرام قابل رویت در آن زمان داده شد.

2

پس ار آن نماهنگ بسیار جذابی از “گذر زهره از مقابل خورشید” پخش شد.

 Gallery3

برنامه ی بعدی سخنرانی علمی با عنوان “آسانسور فضایی راهی به سوی آینده” بود که  توسط جناب آقای مهندس محمد آرمیده به مدت 15 دقیقه ارایه شد.این طرح که توسط مسعود و محمد آرمیده آماده گردیده و ساخته شده است در مسابقات آسانسور فضایی اروپا 2011  نیز مورد پذیرش قرار گرفته شده بود.

                                            3

از ساعت 18:05 الی 18:25 جهت اقامه ی نماز و همچنین پذیرایی از شرکت کنندگان و بازدید از نمایشگاه تصاویر نجومی  اعلام تنفس و استراحت شد.این بخش از برنامه با تدارک خانم زهرا بنواری مسئول برگزاری نمایشگاه و همکاری آقای جلال عبیات و طوسی برگزار گردید و با استقبال افراد شرکت کننده در نشست روبرو شد و همچنین حضار در حین بازدید از نمایشگاه، به بیان دیدگاه ها و سوالات خود پرداختند.

در بخش بعدی برنامه از سا5 4عت 18:25 تا 19 که اختصاص به بخش ویژه ی برنامه یعنی سخنرانی هفته پژوهش داشت جناب آقای ریاضی پژوهشگر برتر کشوری و مدرس دانشگاه به بیان مفاهیمی از قبیل پژوهش و راه های داشتن تفکر خلاق پرداختند .این بخش نیز با استقبال بسیار مخاطبان مواجه شد .

 6

پس از آن به مدت 10 دقیقه کلیپی در مورد ساختار تلسکوپ ها  با عنوان “بزرگتر بهتر است” پخش شد. این کلیپ توسط اعضای نشست ماهانه نجوم اهواز به فارسی برگردانده و زیر نویس شده بود

 Gallery4

در بخش بعدی برنامه از ساعت19:10 تا 19:30 بخش پرسش و پاسخ توسط خانم زهرا جولا اجرا شد.این بخش از برنامه اختصاص به بحث داغ این روزها یعنی پایان دنیا داشت.مشارکت مخاطبان در بحث از طرفی نشان دهنده ی ابهامات فراوان پیش آمده در ذهن آنان بود و همچنین نشان دهنده موفقیت این بخش و نحوه اجرای آن بود. در این بخش بر خلاف پرسش و پاسخ های معمول، خانم جولا از حضار سوالاتی می پرسیدند و حضار پاسخ های خود را مطرح می کردند و پس از آن جمع بندی پاسخ ها و ارائه پاسخ کامل بر عهده خانم جولا بود.

 در این بخش همچنین اشاره ای به شب یلدا و انقلاب زمستانی نیز شد.

 7

در بخش پایانی برنامه ابتدا کلیپی با عنوان ” نگاهی به شش نشست ماهانه نجوم اهواز”  پخش شد که شامل تصاویری از برنامه های  قبلی بود.سپس با حضور آقای جهانگیر ریاضی پژوهشگر و معلم باسابقه ،جناب آقای دکتر بنعونی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز،آقای جزایری دبیر اجرایی نشست ماهانه و همچنین سرکار خانم جولا دبیر انجمن علم  و اندیشه پویا و دبیر علمی برنامه از تعدادی از دوستان همکاری کننده در شش نشست ماهانه نجوم اهواز تقدیر به عمل آمد:

خانم زهرا کلاه کج بدلیل همکاری  علمی و اجرای بخش اخبار دنیای ستاره شناسی

خانم فاطمه خوشنود بدلیل همکاری  علمی و اجرای بخش آسمان در ماه

آقای محمود میاحیون بدلیل همکاری  علمی و اجرای بخش آموزش

آقای میلاد طوسی بدلیل همکاری اجرایی

و همچنین در پایان از جناب آقای ریاضی بدلیل حضور و دلگرمی هایشان تشکر گردید.

IMG_6406

با فراهم آمدن شرایط مساعد جوی رصدی با همکاری شهرداری و کلانتری 16 منطقه امانیه اهواز در پارک هجرت،روبروی ایستگاه راه آهن شهرستان اهواز، برگزار گردید.مسئولیت برگزاری این رصد با جناب آقای میلاد طوسی و با همکاری کلیه دوستان و عوامل اجرایی و علمی بود. در این برنامه حضور گسترده ی علاقمندان چشم گیر بود.

 IMG_6422 IMG_6421 IMG_6420

در پایان از تمامی کسانی که ما را در ارائه بهتر این برنامه یاری می دهند به ویژه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری اهواز، روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز و همچنین حراست شهرداری اهواز،ریاست کلانتری 16 و جانشین آن ستوان دوم مهرداد تشکر می کنیم.

با تشکر از زحمات آقای جلال عبیات ،از عوامل کادر اجرایی و آقای مهندس صفی خانی مسئول اتاق کنترل، خانم زهرا بنواری مسئول اجرایی برنامه و همچنین آقایان محمد حسین خلیلی،رضا پیمانی،رضا شجاعی،مسعود آرمیده و رضا حسین زاده.

عکاسان: خانم صمصام و آقای آرمان فردارسال نظر دیدگاه برای مطلب “ششمین نشست‌ ماهانه‌ نجوم‌ اهواز”

  1. زکریا حسنپور گفت:

    خدا قوت.