چهارمین نشست ماهانه نجوم اهواز

چهارمین “نشست ماهانه نجوم اهواز” با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری اهواز،مدیریت امور فرهنگی و هنری، در روز چهارشنبه 26 مهرماه 1391 در سالن همایش های شورای شهر اهواز واقع در امانیه – خیابان سپاه – روبروی انبار توشه راه آهن – از ساعت 17 الی 19:30 برگزار گردید.

برنامه راس ساعت 17 با پخش آیاتی از قرآن مجید و سرود ملی آغاز شد.
پس از آن مجری برنامه خانم آباریان مختصری درباره ی  برنامه های نشست ماهانه نجوم صحبت کردند و سپس از خانم زهرا کلاه کج دعوت کردند تا با بخش اخبار نجومی، برنامه را ادامه دهند.
خانم کلاهکج در این بخش که از ساعت 17:15 تا 17:25 ادامه داشت، به بیان اخبار و رویداد های مهم ستاره شناسی در مهر ماه از جمله پرتاب کپسول فضایی دراگون به فضا، کشف بستر رودخانه در مریخ، کشف یک سیاره ابرزمینی تازه مدعی قابلیت حیات، تولید یخ از خورشید و ساخت پایگاه فضایی بین ماه و زمین پرداختند.

se4-1

در بخش بعد خانم خوشنود به مدت 15 دقیقه به بررسی پدیده های آسمانی قابل رصد در آبان ماه از جمله اختفاها،مقارنه ها و صورت های فلکی آن ماه پرداختند.

se4-2

 

از ساعت 17:40 تا 17:50 دقیقه، آقای جزایری، دبیر اجرایی نشست، در مورد اهداف نشست در آینده صحبت کردند.

پس از آن استراحت کوتاهی به مدت 10دقیقه در وقت اذان اعلام شد.

ساعت 18 نماهنگی نجومی از زیبایی های آسمان شب به نمایش گذاشته شد.

se4-3

 

بخش بعدی برنامه، ارائه مقاله تحول ستارگان از تولد تا مرگ، توسط دکتر معتمدی نسب بود ، ایشان این سیر تحولی را از لحاظ ریاضی و فیزیکی بررسی کردند و اطلاعات خوب و مفیدی از محل تولد و مرگ ستارگان، نحوه تولد آنها،نمودارH-R و اینکه ستارگان پس از مرگ چه می شوند در اختیار علاقه مندان قرار دادند.

se4-4

se4-5

 

در بخش بعدی نشست از ساعت 19-19:30 آقای نصرالله زاده ویژه برنامه این نشست که به مناسبت هفته جهانی فضا در نظر گرفته شده بود را ارائه دادند ، ایشان در این بخش اطلاعات جالبی در مورد دلیل نامگذاری این هفته، مزایای آن و مروری برساختار و تاریخچه اولین ماهواره پرتاب شده به فضا و . . . را در اختیار شرکت کننده گان قرار دادند.

se4-6

 

در بخش پایانی برنامه که با عنوان آموزش نامگذاری شده است، آشنایی با آسمان شب بود وتوسط آقای میاحیون ارائه شد، در این بخش به معرفی دستگاه های مختصات مورد استفاده در نجوم و مزایا و معایب آنها ،اصول پیمایش آسمان و همچنین چگونگی استفاده از این دستگاه های مختصات در رصدها پرداخته شد.

se4-7

در پایان از تمامی کسانی که ما را در ارائه بهتر این برنامه یاری می دهند به ویژه معاونت محترم امور اجتماعی – فرهنگی و همچنین مدیریت محترم امور فرهنگی – هنری شهرداری محترم اهواز تشکر می کنیم.

با تشکر از عکاس محترم برنامه، آقای دیلمی

نوشته شده توسط : زهرا بنواری