دومین نشست ماهانه ی نجوم اهواز

دومین نشست ماهانه ی نجوم اهواز روز چهارشنبه مورخ 25/5/91 در سالن آمفی تئاتر اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان برگزار شد.
درآغاز قاری محترم جناب آقای موسوی به قرائت آیاتی از قرآن کریم پرداختند و سپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در سالن آمفی تئاتر این سازمان طنین انداز شد.
در ادامه خانم آباریان مجری برنامه از  خانم” زهرا کلاه کج” برای اجرای قسمت اخبار دنیای ستاره شناسی مرداد ماه دعوت نمودند که ایشان نیز گلچینی از مهمترین اخبار این ماه را به سمع و نظر شرکت کنندگان رسانیدند. از مطالب گفته شده در این بخش می توان به  فرود مریخ نورد کنجکاوی،آزمایش موفقیت آمیز موتور موشک جدید چین،درگذشت نخستین زن فضانورد آمریکایی، شباهت عجیب تیتان و زمین، برنده شدن جایزه فیزیک توسط دانشمند ایرانی و همچنین ساخت ماهواره خانگی اشاره نمود.

se2-1

سپس به مدت 5 دقیقه نماهنگ نجومی مربوط به عبور ایستگاه بین اللملی فضایی در  شب از فراز قسمت های از کره زمین نمایش داده شد که با استقبال قابل توجهی مواجه گشت.
“آسمان در ماه شهریور” عنوان برنامه ی بعدی این نشست بود که توسط خانم “فاطمه خوشنود” راس ساعت 18:00 ارائه گردید.در این بخش به وضعیت رصدی سیارات در شهریور ماه، مقارنه ها، اختفاها و همچنین صور فلکی برجسته ی این ماه اشاره شد.

se2-2

سپس نماهنگ دوم برنامه راس ساعت 18:20 به نمایش درآمد که به پخش تصاویری از پروژه ی بین اللملی توآن تعلق داشت.

se2-3

 

سلسله موضوعی که قرار است از این ماه به بعد به صورت مداوم در تمامی نشست ها مدنظرگرفته شود مربوط به “آموزش مفاهیم اساسی نجوم ” است که در این ماه توسط خانم “سیده حورا حیدری” در مورد گردونه ی آسمان و طرز یافتن صور فلکی بوسیله آن اختصاص داشت.

se2-4

پرونده ی ویژه ی این ماه نشست ماهانه نجوم اهواز بدلیل تقارن با ماه مبارک رمضان به مباحث مرتبط با رویت هلال اختصاص داشت.در قسمت اول این پرونده استهلال ماه  از منظر اسلام و مسائل شرعی مربوط به آن بود که توسط “حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده” امام جمعه ی موقت شهرستان اهواز ارائه گردید.در این بخش به موضوعاتی از قبیل روزه و اعمال حج در اولین روز ماه شوال،استهلال ماه شوال،مباحث موضوعی و حکمی رویت هلال و همچنین مبحث وحدت افق اشاره گردید.

se2-5

آقای “حسین هادیان پور” از اساتید فیزیک دانشگاه راس ساعت 19:00 قسمت دوم پرونده ی ویژه این ماه را که  به بحث پیرامون روش های استهلال ماه  از منظر علمی اختصاص داشت آغاز نمودند. در این بخش به مباحثی از جمله:پارامترهای رویت پذیری هلال ، روش های استهلال و همچنین احتمال بسیارکم رویت هلال در روز شنبه در اهواز بدلیل ارتفاع بسیار پایین ماه و همچنین جوان بودن هلال و از طرفی ارتفاع پایین شهر اهواز نسبت به دریا و همچنین بحث تلخ آلودگی نوری فزاینده در شهرهای صنعتی از جمله اهواز اشاره نمودند.

se2-6

طبق برنامه ریزی های به عمل آمده قرار بود این بخش از برنامه توسط دکتر”حبیب الله عصاره” مسئول گروه رویت هلال در دانشگاه شهید چمران اهواز اجرا شود که به دلیل پیش آمدن سفری کاری برای ایشان  آقای هادیان پور از مجریان این گروه و همکار جناب دکتر در گروه رویت هلال این قسمت را عهده دار شدند.
نماهنگ پایانی برنامه نیز در ساعت 19:30 در مورد شفق های قطبی برای حضار در سالن به نمایش درآمد.
سپس بعنوان مبحث پایانی برنامه، خانم” زهرا جولا” به بررسی جامعی در مورد فرود مریخ نورد کنجکاوی و اهداف این ماموریت بزرگ پرداختند که صحبتهای ایشان به همراه تصاویری از این مریخ نورد برای مدعوین به نمایش درآمد.

se2-7
بدلیل تقارن این نشست با ماه مبارک رمضان برنامه اندکی زودتر از موعد مقرر در ساعت 19:50 دقیقه با گرفتن چند عکس دسته جمعی از شرکت کنندگان پایان یافت.

se2-8

در خاتمه لازم می دانیم از جناب آقای مهندس “لاهیجان زاده” مدیر کل محترم و جناب آقای “عسکری” مدیریت محترم روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان کمال تشکر را نماییم که در هر چه بهتر برگزار کردن برنامه ما را یاری نمودند.
عکاسان همکاری کننده در نشست مرداد ماه آقایان دانش پور و دالوند بودند که از ایشان نیز کمال تشکر را داریم.

نوشته شده توسط: میلاد طوسی