سومین نشست ماهانه نجوم اهواز

سومین نشست ماهانه نجوم اهواز با همکاری معاونت امور اجتماعی-فرهنگی شهرداری اهواز در روز چهار شنبه 29 شهریور ماه 1391در سالن آفی تئاتر فرهنگ سرای علوی برگزار گردید.
ابتدا آیاتی چند از قرآن مجید تلاوت و سپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در سالن طنین انداز شد.
در ادامه مجری برنامه آقای مصطفی آرمان فرد ضمن خوش امد گویی به شرکت کنندگان از خانم زهرا کلاه کج برای اجرای قسمت “اخبار دنیای ستاره شناسی در شهریور ماه” دعوت نمودند.

Se3-1

در این قسمت ایشان به مدت 20 دقیقه به موضوعاتی از قبیل مرگ نیل آرمسترانگ،جدید ترین اخبار و تصاویر مریخ نورد کنجکاوی،شواهد جدید از وجود ماده تاریک اشاره کردند.

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

پس از اتمام این بخش, در بخش بعدی خانم فاطمه خوشنود به بیان رویداد های آسمان شب در مهر ماه پرداختند که در این بخش نیز که به مدت20دقیقه به طول انجامید به موضوعاتی از قبیل توصیف وضعیت سیارات،مقارنه ها و اختفا ها،وضعیت رصدی صورت های فلکی،فاز های ماه در مهر ماه و … اشاره گردید.

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

سپس یک نماهنگ نجومی به مدت 5 دقیقه به نمایش درآمد.

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

پس از این استراحت کوتاه آقای سید جلال جزایری طی 20دقیقه مقاله ای پیرامون تاریخ علم و ستاره شناسی با عنوان “از زمین که حرف میزنم از چه حرف میزنم” ارایه دادند.این مقاله درباره طرز تلقی انسان در طول تاریخ از شکل کره زمین و نحوه استدلال او برای پاسخ به این پرسش بود

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

سپس بخش آموزش توسط خانم زهرا بنواری با موضوع “اجرام قابل رویت در آسمان شب”اجرا گردید که به بیان موضوعاتی از قبیل توصیف وتعریف اجرامی همچون ستاره ها،سیارات و اقمارشان ،شهاب ،شهاب سنگ و دنباله دار ها،معرفی سحابی ها،کهکشان ها و خوشه های ستاره ای پرداختند که این بخش نیز 20 دقیقه به طول انجامید.

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

“کالبد شکافی نور دایرة البروجی” موضوع بعدی مورد ارایه بود که توسط آقای مسعود رضازاده به مدت 30 دقیقه ارایه شد.در این قسمت به ماهیت این نور ، تاریخچه اکتشافی ، فیزیک ذرات، برسی رفتار رصدی نور دایرة البروجی و … اشاره گشت که این موضوع مورد توجه بسیاری از حاضران قرار گرفت.

Ahvaz Monthly Meeting Of Astronomy 2012

و در نهایت بخش غروب توسط دبیر اجرایی این نشست آقای سید جلال جزایری ایراد گردید.ایشان بار دیگر از لزوم همکاری و همگرایی همه ی گروه ها و دست اندرکاران نجوم در اهواز سخن گفتند.
در پایان از حجت الاسلام موسوی مدیریت فرهنگسرای علوی بابت همکاری های صمیمانه شان و همچنین از آقای مجتبی عسکری عکاس محترم نیز تشکر می نماییم.

نوشته شده توسط: رضا پیمانی