گزارش يازدهمين نشست ماهانه نجوم اهواز( مهر ماه 92)

يازدهمين نشست ماهانه نجوم اهواز راس ساعت 18 با تلاوت آیات قرآن مجید و سرود ملی آغاز شد.

پس از آن مجری برنامه خانم كردوني ضمن خوش آمد گویی و توضیحات مختصری در مورد هفته جهاني فضا، از خانم زهرا کلاه کج دعوت کردند تا به روی سن بیایند و  بخش دوم برنامه، مثبت نجوم را اجرا کنند.

 IMG_0312

این بخش که 10دقیقه به طول انجامید، شامل چهار قسمت ، معرفی نرم افزارهای نجومی برای سيستم عامل اندرويد، معرفي كتاب هاي نجومي مثل كتاب نجوم به زبان ساده و هم چنين معرفي سايت و مجلات نجومي بود .

IMG_0391 IMG_0404

بخش بعدی برنامه توسط آقاي مياحيون كه به مدت 25 دقيقه به طول انجاميد، اجرا شد با موضوع  حیات در مريخ، در این بخش در مورد ویژگي هاي  مريخ و هم چنين شباهت ها وتفاوت هاي مريخ با زمين و نیز ایده هایی برای زندگی انسان در آن سیاره، مطالبي عنوان شد.

IMG_0338 IMG_0329

از آنجا كه ويژه برنامه هفته جهانی فضا با شعار کاوش در مریخ،کشف زمین بود، كليپي در همين راستا با موضوع كاوش در مريخ پخش شد.

بخش بعدی ، توسط خانم زهرا جولا به مدت 35 دقیقه اجرا شد، این قسمت از برنامه درباره حيات فرازميني كه  به حالت مروری بر اطلاعات و دانسته های حضار در مورد حيات فرا زميني صورت گرفت. و همچنين در  اين بخش به معرفي پروژه هاي جهاني  يافتن حيات در خارج از زمين، مانند پروژه كپلر  پرداخته شد.

IMG_0390

IMG_0392

سپس جناب آقای  جمال سلطانی به معرفی دو دانشمند فیزیکی که جایزه نوبل فیزیک امسال را دریافت کردند و همچنین کار علمی آنها پرداختند.

در ابتدای این بخش کلیپی با موضوع نوبل 2013 که توسط آقای سلطانی تهیه شده بود پخش شد.

 IMG_0424

 

 

بخش انتهايي برنامه با نام از مارسنيك تا كنجكاوي براي كشف حيات بر روي سياره سرخ توسط خانم فاطمه خشنود به مدت 25دقيقه اجرا شد . كه موضوع اين بخش معرفي مریخ نورها و همچنین پروژه هايي در باره کشف حيات در مريخ بود.

IMG_0428

در پایان نشست نیز برنامه رصد آسمان شب در بیرن از سالن برقرار بود.

IMG_0018_Fotor_Collage

نوشته: مریم بابادی