گزارش شانزدهمین نشست ماهانه نجوم اهواز ( 18 تیر 93)‏

شانزدهمین نشست ماهانه نجوم اهواز راس ساعت 18:15با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید و سرود ملی آغاز شد.

N16-small

پس از آن مجری برنامه سرکار خانم پور آقاجان ضمن سلام و خوش آمد گویی به حضار، به شرح رویدادهای نجومی در روزهای آتی  (مثل کامل شدن ماه در 21 تیر،هم نشینی ماه و اورانوس در27 تیر و تربیع دوم در 28 تیر) پرداختند.

Neshast 16 (2)

پخش کلیپ بایگانی تیر ماه

سپس بخش اول برنامه که توسط آقایان جزایری وخضری گرداوری شده بود پخش شد . بخش بایگانی مروری بر رویداد های تاریخی مرتبط با نجوم است. که تیر ماه مصادف است با :

–         در گذشت نجم الدين علي دبيران، معروف به كاتبي از حكيمان و منجمان برجسته‏ي ايراني در سال (675 ق) . وي از اساتيد علامه حلي و قطب الدين شيرازي و از شاگردان خواجه نصير طوسي است. وي به همراه ديگر عالمان، به فرمان هلاكو خان براي حضور در رصدخانه‏ي مراغه، احضار شده بود.

–         در گذشت الغ بیگ (در 19 رمضال 853 هجری). وی فرزند شاهرخ و نوه تیمور از پادشاهان تیموری ایران بود. او پادشاهی ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب بود. الغ‌بیگ در سمرقند رصدخانه عظیم و مجهزی به نام رصدخانه الغ‌ بیگ را برپا کرد و همراه با دانشمندان بزرگ آن زمان مانند غیاث‌ الدین جمشید کاشانی مشغول رصد و تحقیقات علمی شد و با همکاری آنها زیجی را که شامل دقیق‌ ترین جداول ستاره‌ شناختی و مثلثاتی آن عصر بود پدید آورد که به زیج سلطانی معروف است.

–         تولد ژوزف ژرام لالاند منجم و رياضي‏دان فرانسوي در هشتم ژانويه 1732م در شهر بورگ فرانسه. وي پس از پايان تحصيلات خود به تدريس مشغول شد و در ضمن آن، به تحقيقات نجومي پرداخت. لالاند درباره فرضيه مربوط به سيارات و حركات آنها و به ويژه درباره عطارد و نيز ستارگان دنباله‏دار، مطالعات فراواني انجام داد و به كشفيات مهمي نائل آمد.

Neshast 16 (6)

مثبت نجوم

در ادامه برنامه، بخش مثبت نجوم توسط  سرکار خانم کلاه کج اجرا شد. ششمین مثبت نجوم  این  ماه  همانند گذشته با معرفی :

Neshast 16 (3)

–           نرم افزار نجومی (Deluxe Moon) برای گوشی های اندروید

–          معرفی نرم افزار(moon calculator) برای آیفون و البته ویندوز

–          معرفی سایت نجوم ایران

–          کتاب Atlas of the Moon

–           مجله : (تلسکوپ)

–          مستند (The Universe)

Neshast 16 (5)

تصاویر نجومی

در نشست شانزدهم  بخش جدیدی با عنوان تصاویر نجومی، توسط سرکار خانم زهرا بنواری اجرا شد. هدف این بخش ارايه تصاویر علمی و باشکوه نجومی وتوضیح مختصری درباره هر کدام از تصاویر است. یکی از تصاویر مربوط  به پدیده رنگین کمان بود، رنگین کمان پدیده‌ ای نوری و قیاسی است که زمانیکه خورشید به قطرات نم و رطوبت جو زمین می‌تابد باعث ایجاد طیفی از نور در آسمان می‌شود.

Neshast 16 (1)

پدیده خورشید کاذب  : یک پدیده جوی است که باعث می‌شود در آسمان در دو سوی خورشید نقاطی روشن از نور دیده شود. این نقاط اغلب به صورت حلقه و هاله نور دیده می‌شوند.

پدیده درخش سبز یا پرتو سبز : به پدیده نوری گفته می‌شود که در آن تغییر رنگ یک یا دو ثانیه‌ای نور خورشید از رنگ قرمز به رنگ سبز درهنگام طلوع یا غروب خورشید و بروی لبه‌های آن، رخ می‌دهد .

Neshast 16 (4)

آزمایش فیزیک

بخش بعدی  برنامه  آزمایشی با موضوع آونگ موجی بود. که به دلیل استقبال زیاد عزیزان  بار دیگر توسط آقای سلطانی اجرا شد .

این آزمایش نشان می دهد که در دوره های مختلف از حرکت pendula با خطوط طول های مختلف، چگونه آن گوی ها در یک هماهنگی شروع به، پراکنده شدن و حرکت میکنند و پس از آن در یک نقطه قرار می گیرند .

Neshast 16 (7)

لینک فیلم های مرتبط:

 http://www.irstm.ir/portals/4/avang.flv

http://youtu.be/tPviIj4KA2Q

http://youtu.be/FuqAHhSRmbY

گزارش تیم استهلال و سخرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حیدری

بخش آخر برنامه  که ویژه ماه مبارک رمضان بود  توسط  میهمان  عالی قدر ، آیت الله دکتر محسن حیدری  امام جمعه محترم موقت اهواز برگزار شد. اما قبل از شروع صحبت ایشان آقای جزایری گزارشی درباره روندکاری تیم استهلال انجمن علم و اندیشه پویا دادند. آقای جزایری در مورد برگزاری کارگاه رویت هلال  و پارامت های ماه در روزهای 6 و7 تیرماه توضیح دادند و در آخر از تلاش تیم رویت هلال قدر دانی کردند.

Neshast 16 (8)

Neshast 16 (9)

Neshast 16 (10)

Neshast 16 (11)

در پایان نیز با تعدادی از حضار عکس یادگاری گرفته شد.

Neshast 16 (12)

نوشته: مریم بابادی

عکس: س.م.ح.خلیلی

———————————–

دریافت اسلایدها و فایل صوتی برنامه :

بایگانی – کلیپ

مثبت نجوم 6 –  اسلاید  –  فایل صوتی

تصاویر نجومی – اسلاید  –  فایل صوتی

آزمایش فیزیک – اسلاید – فایل صوتی

گزارش تیم استهلال – اسلاید  –   فایل صوتی

سخنرانی حجت السلام والمسلمین دکتر حیدری – فایل صوتی , لینک کمکیارسال نظر دیدگاه برای مطلب “گزارش شانزدهمین نشست ماهانه نجوم اهواز ( 18 تیر 93)‏”

  1. ssra گفت:

    به نظر برنامه ی بسیار خوبی بوده.
    موفق و موید باشید.